Area Softball and Baseball Scores | July 9

0 0
Read Time:1 Minute, 48 Second

PLEASE report scores following your event involving schools from the Lakes, Missouri River, Siouxland, Twin Lakes, War Eagle and Western Valley Conference. To report a score do so by emailing: IAprepillust@outlook.com or texting/calling 712-661-8004.  If your score (s) are not listed, they weren’t reported.

SOFTBALL

Tuesday, July 9
Away Team | Home Team
Denison-Schleswig 4, Council Bluffs Abe Lincoln 5
Sergeant Bluff-Luton 8, Glenwood 4
Sioux City East 1, Des Moines Lincoln 2 (G1)
Sioux City East 9, Des Moines Lincoln 10 (G2)
Storm Lake 13, Sioux City West 1 (G1 6 inn.)
Storm Lake 10, Sioux City West 2 (G2)

BASEBALL

Tuesday, July 9
Away Team | Home Team
Council Bluffs Thomas Jefferson 5, Glenwood 16 (5 inn.)
Sergeant Bluff-Luton 6, Storm Lake 3
Sioux Center 4, Sioux City West 6
Sioux City Heelan 11, Denison-Schleswig 1 (6 inn.)
Class 1A Substate 1 Second Round
George-Little Rock 0, Alta-Aurelia 10 (5 inn.)
Harris-Lake Park 4, Akron-Westfield 7
Kingsley-Pierson/RV 5, MMCRU 0
Trinity Christian 2, LeMars Gehlen 12 (6 inn.) @Granville
Class 1A Substate 2 Second Round
CAM 4, Woodbury Central 3 (9 inn.)
Newell-Fonda 2, Remsen St. Mary’s 10
Class 1A Substate 3 Second Round

West Bend-Mallard 3, Algona Garrigan 7
Class 2A Substate 1 Quarterfinal

Central Lyon 4, West Lyon 5 (8 inn.)
Cherokee 2, Unity Christian 3 @ West Lyon
Emmetsburg 3, Spirit Lake 10
Okoboji 0, Estherville-Lincoln Central 1
Class 2A Substate 7 Quarterfinal
Carroll Kuemper 7, Pocahontas Area 5 @OABCIG
Southeast Valley 9, OABCIG 10
Class 2A Substate 8 Quarterfinal

Hinton 1, Underwood 6
Ridge View 4, Treynor 2 @IWCC
Tuesday, July 9
Away Team | Home Team
Class 1A Substate 1 Second Round
George-Little Rock 0, Alta-Aurelia 10 (5 inn.)
Harris-Lake Park 4, Akron-Westfield 7
Kingsley-Pierson/RV 5, MMCRU 0
Trinity Christian 2, LeMars Gehlen 12 (6 inn.) @Granville
Class 1A Substate 2 Second Round
Newell-Fonda 2, Remsen St. Mary’s 10
Class 1A Substate 3 Second Round

West Bend-Mallard 3, Algona Garrigan 7
Class 2A Substate 1 Quarterfinal

Cherokee 2, Unity Christian 3 @ West Lyon
Emmetsburg 3, Spirit Lake 10
Okoboji 0, Estherville-Lincoln Central 1
Class 2A Substate 7 Quarterfinal
Carroll Kuemper 7, Pocahontas Area 5 @OABCIG
Southeast Valley 9, OABCIG 10
Class 2A Substate 8 Quarterfinal

Hinton 1, Underwood 6
Ridge View 4, Treynor 2 @IWCC

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %